GSA: Pohled dovnitř

This page has been archived and is provided for historical reference purposes only.
The content and links are no longer maintained and may now be outdated.

 

Agentura pro evropský GNSS (GSA) v rámci oslav třetího výročí přesídlení do Prahy otevřela poprvé své dveře veřejnosti, aby návštěvníkům nabídla pohled na to, jak GSA spojuje vesmír s každodenními uživatelskými potřebami a jaké benefity přináší pro Českou republiku.

Před třemi lety bylo sídlo GSA přemístěno z Bruselu do Prahy. Od Přes 500 studentů navštívilo v pátek v rámci školní exkurze sídlo GSA, kde mohli objevit, jaký užitek přináší vesmírné technologie do našich každodenních životů.té doby je agentura v permanentním růstu – expanduje jak v počtu zaměstnaných lidí, tak ve smyslu zvýšení odpovědnosti. Právě na oslavu tohoto výročí a také aby se poukázalo na to, jaký přínos má působení GSA pro Evropu a zejména Českou republiku, uspořádala tato agentura ve dnech 9. a 10. října první Dny otevřených dveří.

“Rozhodli jsme se, že tříleté působení zde v Praze je skvělou příležitostí pro oslavu i pro to, abychom poprvé otevřeli své dveře našemu domovskému městu,” řekl výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides během svého projevu na slavnostním zahájení této akce. “Jsme nadšeni, že máme možnost ukázat veřejnosti naši práci na systémech družicové navigace EGNOS a Galileo.”

Des Dorides poznamenal, že ačkoli samotná agentura GSA existuje už více než deset let, teprve od jejího přesídlení do Prahy zaujala své současné postavení v centru programů evropských GNSS. Dnes zajišťuje provoz navigačního systému EGNOS a od roku 2017 také Galileo. Dbá rovněž na to, aby tyto služby byly bezpečné. „Další klíčovou funkcí GSA je rozvoj trhu, kde jsme se zavázali připravit nejlepší návratnost investic pro Evropu ve smyslu ekonomickém, ale i ve smyslu přínosu pro evropské občany,” dodal.

Des Dorides za přítomnosti Jana Michala, vedoucího Zastoupení Evropské komise v Praze, Jeremyho Blythea, předsedy rady EU pro bezpečnostní akreditaci GNSS, Kamila Rudoleckého, náměstka ministra dopravy, a Karla Dobeše, vládního zmocněnce pro navigační systém Galileo, a jiných dal hostům komplexní přehled o GSA, její činnosti a roli v české ekonomice. 

Světlá budoucnost

Navzdory všem úspěchům je tu stále mnoho výzev do budoucna. Jedna taková výzva, jak podotkl Dobeš, je najít talenty potřebné pro to, aby si vývoj v oblasti evropských programů GNSS zachoval stejnou dynamiku i do budoucna. Ovšem soudě podle nadšených stovek místních studentů, kteří navštívili sídlo GSA během Dnů otevřených dveří, to možná až taková výzva nakonec nebude.

Agenturu GSA navštívilo v pátek v rámci školní exkurze přes 500 studentů. Prostřednictvím interaktivních obrazovek a prezentací měli možnost zjistit, jaký užitek jim vesmírné technologie každodenně přinášejí. „Nikdy předtím jsem si neuvědomil, jak velký dopad mají satelity na naše životy,“ řekl jeden ze studentů střední školy. „Teď už mám jasnou představu o Evropské unii, jejích vesmírných programech a GSA. A kdo ví, možná budu jednoho dne také pracovat ve vesmírném sektoru.”

Během celé akce prošlo vstupními dveřmi GSA přes 2000 lidí. V sobotu probíhalo celá řada seminářů a aktivit, které zahrnovaly možnost vidět model satelitu Galileo a navštívit festival filmové klasiky s vesmírnou tematikou. Plánování na druhý ročník Dnů otevřených dveří už je nyní v plném proudu.

Přínos pro Českou republiku

Dny otevřených dveří byly také příležitostí zdůraznit, jaké přínosy má působení GSA v Praze pro celou Českou republiku. „Z mého pohledu můžeme ze strany českého průmyslu zaznamenat narůstající zájem o trh s GNSS,” řekl des Dorides. „Změnou sídla jsme zaseli semínka a dnes už se setkáváme s prvními výsledky, neboť na trh přichází stále více vesmírných aplikací a produktů původem z České republiky.“

Český kosmický průmysl také získává podporu ze strany vlády. Rudolecký poznamenal, že se vláda zaměřuje na vytvoření takových podmínek, aby mohl kosmický průmysl v České republice expandovat. Na podporu tohoto cíle vláda nedávno schválila investici do různých vesmírných programů ve výši 200 milionů korun (7 milionů euro). „Myslím, že můžeme investovat a udělat více, a těším se na to vše, co jsme schopni ve spolupráci s GSA v nejbližších letech dokázat.”

Podle nedávné interní studie GSA mělo přesídlení agentury velký přímý i nepřímý vliv na českou ekonomiku. Přímý dopad to mělo například na zaměstnanost českých občanů (momentálně agentura zaměstnává 18 stálých zaměstnanců a 13 stážistů) a nepřímý dopad v oblasti veřejných zakázek.

České firmy mají rovněž užitek z působení GSA v Praze. Od doby, kdy se agentura přestěhovala, se zvyšuje počet firem a konsorcií českých společností a institucí, které s GSA začaly spolupracovat a zažádaly o evropské programy pro financování výzkumu a vývoje (R&D), jako je FP7 nebo Horizont 2020. Organizované akce a konference zaměřené na kosmický výzkum a vývoj v Praze, jako je konference European Space Solutions z r. 2014 nebo semináře H2020, zvyšují povědomí o těchto sektorech a aktivitách Evropské unie. Vytváření sítí kontaktů na těchto konferencích také hraje roli a vytváří příležitosti pro malé a střední podniky, které by se za jiných okolností těchto akcí neúčastnily, aby mohly testovat své nápady a budovat konexe, jež mohou vést k úspěšným aplikacím.
GSA v Praze skutečně proměňuje obzory v České republice.

Více informací:

První dny otevřených dveří v GSA - Image Gallery

Poznámka pro média: Tento článek může být dále bezplatně šířen za předpokladu, že Agentura pro evropský GNSS bude na začátku nebo na konci textu přiznána jako zdroj. Je nutné požádat o povolení předtím, než použijete jakékoli fotografie z uvedené webové stránky. Pokud tuto zprávu budete publikovat, uvítali bychom, kdybyste mohli sdílet link na uveřejněný článek zpět na webové stránky GSA(http://www.gsa.europa.eu).

Updated: Oct 19, 2015